Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
ogrody

Ogród dendrologiczny w Průhonicach

Email Drukuj PDF

Otwarty dla zwiedzających od 1991 roku dendrologiczny ogród w Pruhonicach zajmuje powierzchnię 72,8 hektarów i można podziwiać w nim ponad 8000 gatunków roślin.

 

Więcej…
 

Vojanovy Sady

Email Drukuj PDF

Najstarszy (częściowo zachowany) park w Pradze to Vojanovy Sady. Pierwsza wzmianka o znajdujących się w tym miejscu przyklasztornych sadach owocowych pochodzi z 1248 roku.

 

Więcej…
 

Park Stromovka

Email Drukuj PDF

"Stromovka (dawniej Královská obora) – największy (86,4 h) park w centrum Pragi utrzymany w stylu angielskim. Od 1988 roku jest chronionym prawem zabytkiem przyrody.

Stromovka położona jest w dolinie Wełtawy na południe od wyspy rzecznej Císařský ostrov (dosł. Cesarska Wyspa) i oddzielona od niej kanałem żeglugowym.

Od XIII w. istniał tu zwierzyniec – królewskie tereny łowieckie – założony przez Przemysła Ottokara II w roku 1268, później stopniowo przekształcany w królewski park. Od 1804 park jest dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta."

(www.wikipedia.pl)

 

Więcej…
 

Ogród Vrtba

Email Drukuj PDF

Ogród Vrtba (Vrtbovská zahrada) to kolejne miejsce usytuowane w centrum Pragi, do którego trafić przypadkiem nie jest łatwo- a zajrzeć tam warto.

Wejście do ogrodu znajduje się przy ruchliwej ulicy (Karmelitská 25) na Malej Stranie. Po przekroczeniu bramy (i zapłaceniu za bilet) turysta ma okazję uciec od zgiełku miasta i poddać się urokowi XVIII wieku. W ogrodzie pośród wypielęgnowanych żywopłotów, kolorowych kompozycji z kwiatów, barokowych rzeźb można odetchnąć od tłumów i napawać się widokami czerwonych dachów Malej Strany oraz panoramą Hradczan.

Więcej…
 

Ogród Franciszkański- oaza spokoju dobrze ukryta

Email Drukuj PDF

Nie jest łatwo tu trafić. Ogród jest dobrze ukryty przed wzrokiem turystów umęczonych gwarem miasta, nieświadomych istnienia pachnącej różami oazy spokoju zaledwie kilkadziesiąt metrów od Placu Wacława...

 

Więcej…
 

Petřín

Email Drukuj PDF

Ponad 300-metrowe wzgórze Petřín to przede wszystkim fantastyczne tereny do spacerów oraz świetny punkt widokowy na zabytkowe centrum Pragi.

Każdy znajdzie coś dla siebie- są tu piękne widoki na Hradczany, Malą Stranę a także Most Karola i wieżyczki Starego Miasta, świeże powietrze filtrowane przez hektary zieleni, cudownie kwitnące wiosną drzewka owocowe, kilka zabytków a dla ambitnych wyzwanie w postaci  spaceru z Ujezdu na szczyt.

 

Więcej…
 

Ogrody Kińskich

Email Drukuj PDF

Założone w 1827 roku przez Rudolfa Kińskiego to blisko 22 hektary przeuroczych terenów do spacerowania, oddzielonych od reszty zielonych terenów na wzgórzu Petřín malowniczym Murem Głodowym. Kaskady, jeziorka, wygodne ścieżki, punkty widokowe i dziesiątki ławeczek w mniej lub bardziej ustronnych miejscach zapraszających do odpoczynku. To typowy przykład ogrodu angielskiego a dla mnie jeszcze lepszym określeniem jest „lasopark” (trafne i bardziej zrozumiałe dla botanicznych ignorantów, do których się zaliczam:).

Więcej…
 

Ogrody Wallenstaina (Valdštejnska zahrada)

Email Drukuj PDF

Ogrody Wallensteina (Valdštejnska zahrada) to prawdziwa perełka dość dobrze ukryta przed wzrokiem turystów. Doskonale widoczna jest jedynie z murów Zamku Praskiego na Hradczanach (przy wschodniej bramie). Uwagę przyciąga zwłaszcza sztuczna grota z imitacją nacieków skalnych. Spacerując w tamtej okolicy zawsze słyszę pytania i dywagacje w różnych językach "a cóż to takiego". Nic dziwnego- wygląda ona dość intrygująco i niekoniecznie przypomina grotę...

Więcej…