Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Jozefov

MIasto Żydowskie-Jozefov

Drukuj

„żyją w nas nadal te ciemne zakątki, tajemnicze galerie, okna ślepe, podwórca mało czyste, piwiarnie hałaśliwe i oberże tylko dla wtajemniczonych”
Franz Kafka

Zaledwie pięć minut spaceru dzieli od Rynku Staromiejskiego Jozefov- legendarną dzielnicę Żydów, którzy przez wieki zamieszkiwali ten niewielki obszar w zakolu Wełtawy. Zajrzyjcie tam. Zwiedzanie obiektów wchodzących w skład Muzeum Zydowskiego do najtańszych nie należy ale dotknięcie ręką starych murów bardzo skromnie wyglądającej synagogi o tak wielkim znaczeniu dla tylu pokoleń, rzut oka na zegar z hebrajskimi napisami ze wskazówkami poruszającymi się w kierunku przeciwnym niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni, chwila zadumy w okolicy cmentarza (parę tablic grobowych widać przez ogrodzenie przy Sali Obrzędowej oraz przez furtkę od ulicy 17.listopadu) są całkowicie za darmo.

Więcej…
 

Synagoga Staronowa

Email Drukuj PDF

Bezcenny skarb praskiej Gminy Żydowskiej to niepozorny budynek znajdujący się w centrum Josefova, przy ulicy Červenej 2. Zatrzymajcie się przy nim i patrząc na charekterystyczne ceglane schodkowe szczyty synagogi westchnijcie uświadamiając sobie, ileż te stare mury widziały… Czas rozkwitu dzielnicy żydowskiej, mroczne czasy prześladowań i pogromów…

Zbudowana w 1275 roku wciąż służy jako żydowska bożnica i jest najstarszą czynną synagogą w Europie. Nie zniszczyły jej pożary ani wojny. Nie uległa większym przebudowom, dzięki czemu możemy ją widzieć niemalże taką, jaką widzieli ja zwiedzający miasto przed wielu laty. Już w średniowieczu obrastała w legendy a wielu ówczesnych Żydów wierzyło, że jest ona najstarsza na świecie, gdyż przy jej budowie użyto kamieni ze zburzonej świątyni Salomona w Jerozolimie, przeniesionych nad Wełtawę przez anioły.

Więcej…
 

Stary Cmentarz Żydowski

Email Drukuj PDF

Jeśli  uwzględnicie dość wysoką cenę za wstęp, nie traficie na święto żydowskie ani nie wybierzecie się na zwiedzanie w sobotę to będziecie mogli zobaczyć....
prawdopodobnie najstarszy cmentarz żydowski w Europie pochodzący z I poł. XV w. Na najstarszym nagrobku widnieje data 1439 r ( nagrobek poety Avigdora Karo ) - ale w mur przy Klausovej synagodze zostały wkomponowane jeszcze starsze kamienie nagrobne przeniesione z innych nekropolii. Ostatniego zmarłego pochowano tutaj w 1781 roku.

Niepowtarzalny urok tego niesamowitego cmentarza polega przede wszystkim na tym, że z tętniącego turystycznym życiem centrum miasta trafia się w miejsce, gdzie czas sie zatrzymał. To najbardziej poruszające miejsce dawnego Żydowskiego Miasta. Na niewielkiej przestrzeni pochowano tu przez wieki ponad 100 000 osób a do dziś zachowało się niemal 12 tysięcy kamiennych nagrobków !!! Wielosetletni rozwój cmentarza, fakt, że Żydzi nie mogli chować swych zmarłych poza gettem, osiadanie gruntów i inne czynniki atmosferyczne spowodowały pagórkowate ukształtowanie powierzchni - w niektórych miejscach stwierdzono nawet 12 warstw cmentarnych. Nagrobki duże i małe, wznoszące się wysoko nad gruntem i te już głęboko zapadnięte stoją w nieładzie, chylą się ku ziemi i przypominają co wrażliwszym  turystom o przemijalności życia i trwałości historii.

Więcej…