Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Hradczany

Sala Władysławowska

Email Drukuj PDF

Fot. Z. Kasprzyk

 

Sala Władysławowska (budowana w latach 1493-1502) w Starym Pałacu Królewskim słynie ze swojego cudownie skomplikowanego geometrycznie sklepienia i to właśnie ono pozostało mi w pamięci po wizycie w Starym Pałacu Królewskim. Sklepienie i duże okna.

Pod wspaniałym sklepieniem (zaprojektowanym przez Benedikta Rieda) odbywały się elekcje, koronacje, turnieje rycerskie (a rycerze wjeżdżali tu na koniach...), bale, audiencje a od XX wieku to tutaj zaprzysięgani są prezydenci Czech. Gości zmieści się sporo - sala ma szerokość 16 metrów i jest długa na 62 metry.

 

 

/FOT. Zdzisław Kasprzyk /

 

Katedra św. Wita

Email Drukuj PDF

Moja druga połówka pozostawała uprzejmie obojętna na piękno barokowych kościołów, czerwień dachów kamienic, mnogość wieżyczek ale utrzymana w gotyckim stylu, dostojna, elegancka katedra to coś co Boćki lubią najbardziej:)

Katedrę budowano ponad 600 lat!!! Pierwotnie stała w tym miejscu rotunda wybudowana w X wieku, później romańska bazylika aż w 1344 Karol IV nakazał wzniesienie w tym miejscu gotyckiej katedry. Pierwszym architektem był Francuz - Mateusz z Arras, po jego śmierci 23- letni zaledwie geniusz ze Szwabii Peter Parléř (ten sam, któremu zawdzięczamy piękno Mostu Karola), potem jego synowie i tak uczestniczyli w jej powstawaniu architekci z Francji, Niemiec i Austrii...

Katedra znajduje się na trzecim dziedzińcu Zamku Praskiego i jej widok wyrastający nagle przed oczami turystów robi wrażenie. Zabawnie jest też poobserwować starania fotografujących, którzy próbują ująć na zdjęciu katedrę. Bez odpowiedniego obiektywu trudna to sztuka bo wieże wysokie a miejsca wokół mało ale poświęcenie fotografów jest wielkie …ludzie przyklejają się do ścian sąsiadujących budynków, kucają, klękają, najbardziej zdesperowani się kładą. Uwierzcie, standardowym obiektywem ujęcie całej fasady zachodniej jest niemożliwe a jeśli komuś się to uda to stawiam sześciopak czeskiego piwa:-).

Więcej…
 

Uliczka Nowy Świat (Nový Svět)

Email Drukuj PDFWiększość turystów na Hradczanach ogranicza się do zwiedzenia kompleksu zamkowego. Tymczasem dzięki krótkiemu spacerkowi pięknymi (i niezatłoczonymi!) ulicami możecie odkryć Nowy Świat:) Nowy Świat okazuje się być dość stary- ale naprawdę warto!  Po spacerze wśród okazałych pałaców i kamienic hradczańskich nagle traficie w świat małych, skromnych domków (niewiele większych od tych na Złotej Uliczce) zbudowanych w XVII i XVIII wieku przez najuboższych mieszkańców Hradczan -rzemieślników i służbę.

Więcej…
 

Złota Uliczka

Email Drukuj PDF

Słynna Złota Uliczka jest zabudowana szeregiem maleńkich domków, dobudowanych ok. 1597 roku do wnęk zamkowych murów obronnych. Początkowo uliczka była ponoć zabudowana po obu stronach, tak że jej szerokość nie przekraczała miejscami jednego metra. Według romantycznych podań to tutaj pracowali poszukujący kamienia filozoficznego alchemicy Rudolfa II. Legenda legendą ale prawda jest taka, że żyli tu strzelcy zamkowi a potem ich  malutkie domki zaczęli zajmować różni rzemieślnicy, urzędnicy, dzwonnicy i w końcu praska biedota. W XVIII wieku cesarzowa Maria Terasa nakazała zastąpić walące się, zaniedbane drewniane domki domkami z cegły.

Więcej…