Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Obserwatorium astronomiczne ( Štefánikova hvězdárna)

Email Drukuj PDF

Na wzgórze Petřín trafia większość turystów zwiedzających Pragę. Nic dziwnego bo i kolejka i zieleń, park różany, wieża widokowa, piękne widoki na miasto. O obserwatorium funkcjonującym na szczycie wzgórza od 1928 roku przewodniki zdawkowo wspominają  a to  przecież fajna atrakcja w samym sercu Pragi i  w dość umiarkowanej cenie.

Niezbyt obszerne wnętrza budynku oprócz sporych teleskopów skierowanych w niebo oferują wiele astronomicznych ciekawostek. Tuż przed kasami wystawiony jest sporych rozmiarów meteoryt znaleziony we Szwecji. Można go obejrzeć z bardzo bliska również bez zakupu biletu.

Już z biletem trafia się do korytarza na piętrze zapełnionego prezentacjami, informacjami o kosmosie, zabytkowymi przyrządami astronomicznymi. Dla najmłodszych przygotowano model czarnej dziury. Model dość prosty i kosztujący rodziców kilka koron (zakup kulki w automacie) ale kilkulatkowi sprawiający sporą radość.

Można zagrać też w MEMO, obejrzeć makietę układu słonecznego. Przy tworzeniu prostej makiety zachowano proporcje poszczególnych planet oraz słońca. Taka namacalna małość naszej Ziemi robi wrażenie. Chętni mogą również wejść na wagę, która wskaże ile kilogramów ważylibyśmy na innych planetach. Zawsze można osiągnąć wynik idealny ... tam gdzieś daleko, w kosmosie;)

Rzecz najważniejsza w obserwatorium czyli teleskopy pięknie prezentują się na tle kopulastych, rozsuwanych dachów. Bardzo mili panowie z obsługi pozwalają się przyjrzeć skomplikowanym urządzeniom, chętnie odpowiedzą na każde pytanie. W teleskop można zajrzeć zarówno w dzień (warunkiem oczywiście jest brak zachmurzenia) jak i po zachodzie słońca.

Za dodatkową (bardzo niewielką) opłatą można uczestniczyć w pokazie multimedialnym- niektóre z filmów skierowane są typowo do dzieci (program na oficjalnej stronie).

Muszę przyznać, że obraz zobaczony w teleskopie był dla mnie mało ciekawy (jedna żółta i jedna czerwona plama;) co nie zmienia faktu, że cała wycieczka do obserwatorium była udana i bardzo interesująca. Polecam.

 

Ceny biletów tutaj: CENNIK

Oficjalna strona : www.observatory.cz

 

 


panetarium2
planetarium1
planetarium3
planetarium4
planetarium5
planetarium6
planetarium7
planetarium8