Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Rynek Starego Miasta

Email Drukuj PDF

Tutaj na pewno traficie. Barwny , bajkowy zdaniem jednych a zdaniem innych po prostu kiczowato kolorowy (głównie jeśli chodzi o oświetlenie nocą bo kamienice zawsze piękne...) Rynek Starego Miasta to gwarne i tętniące życiem serce Pragi turystycznej. W zimie to tutaj stawiana jest wielka choinka i organizowany kiermasz noworoczny, wiosną zaś jest przyozdabiany na Wielkanoc (towarzyszą temu atrakcje dla dzieci ). W czasie  Mistrzostw Świata 2010 można było mecze oglądać na wielkim telebimie co pewnie dla turystów płci męskiej stanowiło dodatkową atrakcję;).

Od czasów średniowiecznych Rynek stanowił towarzyskie centrum miasta. Rynek powstał w XI wieku jako miejski plac targowy i zwnay był po prostu Wielkim Placem. Zaszczytne miano Rynku zyskał dopiero w 1895 roku. Plac był najbardziej reprezentacyjnym miejscem w mieście i zachęcał najbogatszych mieszkańców Pragi do wznoszenia tu swoich kamienic. Na placu handlowano i ... obrzucano zgniłymi jajami przestępców przywiąznych do pręgierza. To tutaj też ważyły się często losy kraju i tutaj odbywały się egzekucje, walki uliczne, demonstracje a w 1948 roku Klement Gottwald z balkonu pałacu Goltz-Kinskych ogłosił powstanie Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej.

Nad Rynkiem górują dwie strzeliste iglice kościoła Tyńskiego- to obok mostu Karola najbardziej charakterystyczny element panoramy Pragi. Budowę kościoła rozpoczęto w 1365 roku, jego słynne wieże z powodu wojen husyckich ukończono dopiero ponad 150 lat później. Wewnątrz kościoła przewodniki radzą zwrócić uwagę na grobowiec Tycho Brahego (1546 - 1601) nadwornego astronoma cesarza Rudolfa II, który snuł teorie, że część planet krąży wokół Słońca- ale zdrowy rozsądek ( kto by chciał podpaść Kościołowi...) kazał mu natychmiast zastrzegać, że świat i tak kręci się wokół Ziemi. Ponoć Tycho Brache w pojedynku stracił nos, a że lubił złoto to kazał wykonać dla siebie złotą protezę utraconego organu powonienia. W 101 roku otworzono grobowiec - ale złotego nosa w nim nie znaleziono:)

Przed kościołem Tyńskim stoi pomnik Jana Husa , bohatera czeskiego religijnego ruchu reformatorskiego, który przeszedł do historii jako symbol czeskiego odrodzenia narodowego. U podstawy można przeczytać po czesku słowa : "Prawda zwycieży".

Za kościołem Tyńskim znajduje się uroczy zaułek zwnay z niemiecka Ungelt a z czeska Týn. Dzieje tego placu sięgają XI wieku. Schodzili się tu zagraniczni kupcy, dobijali targu, znajdowali bezpieczny nocleg. To tu płacono cło jeszcze do XVI wieku. Najciekawszą budowlą jest tutaj Týnski Dwór- zbudowana na fundamentach wcześniejszych romańskich domów urocza renesansowa rezydencja ze wspaniałą loggią na I piętrze , pochodzącą z ok.1560 roku.

Na rynku staromiejskim znajduje się także Pałac Goltz-Kińskych-to najpiękniejsza budowla rokokowa w Pradze pochodząca z 1755 roku. W XIX wieku mieściło się w nim niemieckie gimnazjum oraz sklepik pasmanteryjny Hermana Kafki, ojca pisarza. Do pałacu z prawej strony przylega piękna kamienica nr 13: Dom pod Kamiennym Dzwonem. Dwie następne (nr 14 i 15) to budynek dawnej szkoły Týnskiej oraz pod nr 20 Dom pod białym jednorożcem.

Zachodnią część rynku zajmuje Ratusz Staromiejski ze słynnym zegarem Orłojem i sąsiadującym z nim Domu pod Minutą (mieszkał tu jakis czas Franz Kafka). Przejście koło Domu pod Minutą prowadzi na Mały Rynek - dawny targ owocowy z renesansową fontanną pośrodku (krata z 1560 r.) i otaczającymi ją uroczymi kamienicami.

Po wschodniej stronie Ratusza na płycie rynku znajduje się 27 białych krzyży upamiętniających 27 protestanckich szlachciców straconych w 1621 roku po zwycięstwie katolików pod Białą Górą. Dwudziestu czterech straciło głowy - i oznaczało to uprzywilejowanie zarezerwowane dla szlachetnie urodzonych- pozostała trójka została powieszona....

Barokowy kościół znajdujący się w północno -zachodnim zakątku Rynku to  kościół św. Mikołaja wzniesiony na początku XVIII wieku. Warto do niego zajrzeć choćby po to, by spojrzeć na największy żyrandol w Czechach.