Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zabytkowy tramwaj nr 91

 

Relacja Mamy czteroletniego Jasia :

Wsiada się na terenie Vozovni Střešovice zaraz przy wejściu (wejście od ulicy Milady Horakove, przystanek normalnego tramwaju tuż przy bramie). Zabytkowy tramwaj jeździ od 12 do 17 co godzinę w soboty, niedziele i święta. Bilety kupuje się w tramwaju – w starym stylu, dziurkowane starym kasownikiem. Kosztują 35 koron dorośli, 20 dzieci 6-15 lat i czescy seniorzy, dzieci do 6 lat gratis. Trasa prowadzi przez Stare Miasto, nie wiem dokładnie ile się jedzie bo nie patrzyłam na zegarek, będzie około 45 minut.

My mieliśmy szczęście – trafiliśmy na świetnego konduktora, zagadywał do dzieci (dziwnym trafem – sami chłopcy:), pozował do zdjęć, pokazywał różne elementy w tramwaju. Atmosfera świetna! Jechaliśmy w sobotę o 12.00, tłoku nie było. Tramwaj miał dwa wagony (pierwszy Ringhoffer a drugi nie wiem), następny kurs widziałam już jechał z jednym. Na każdym przystanku konduktor dzwoni i głośno krzyczy jego nazwę, ku uciesze niektórych dzieci. Wysiada się na pętli przy parku Stromovka (pętla tramwaju nr 5 – Výstaviště) więc można dalej miło spędzać czas w parku.

W zajezdni jest muzeum komunikacji, w całości pod dachem. Wstęp płatny wg tego samego cennika co tramwaj 91. Kasa muzeum sprzedaje tylko bilety do muzeum, na tramwaj już nie. Jest w nim sporo starych pojazdów, m.in. trolejbusy, tramwaj konny, sporo tramwajów. Niestety nie można do nich wsiadać. Mój tramwajowy specjalista znał ich typy i specjalistyczne szczegóły i szalał tam z radości. Ale myślę, że każdego małego chłopca tramwaje zainteresują. Przy kasie duży wybór pamiątek – pocztówki z tramwajami, dużo książek, modele pojazdów (drogie! – dla kolekcjonerów) i inne komunikacyjne gadżety.

Na terenie zajezdni jest restauracja Vozovna, ceny umiarkowane, smak niestety też. Jedyny plus to widok na tramwaje.

GALERIA:

Z sympatycznym ...
Tramwaj nr 91
W zajezdni
W Muzeum Komuni...
Muzeum Komunika...

Przystanki linii 91:

Vozovna Střešovice – Brusnice – Pražský hrad Královský letohrádek Malostranská Malostranské náměstí Hellichova Újezd Národní divadlo Národní třída Lazarská Vodičkova Václavské náměstí Jindřišská Masarykovo nádraží Náměstí republiky Dlouhá třída Nábřeží Kpt. Jaroše Strossmayerovo náměstí Veletržní Výstaviště.

w 2012 roku tramwaj kursuje od 31 Marca do 18 listopada.

Oficjalna strona z rozkładem jazdy:
http://www.dpp.cz/en/nostalgic-tram-line-no-91/