Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Przezorny podwójnie ubezpieczony

Drukuj

Przyjazd wezwanej do chorego karetki kosztuje w Czechach 100 EURO (2500 koron)…


…a o ubezpieczeniu się przed wyjazdem do Pragi wielu turystów nie pamięta. Ci, którzy pamiętają bardzo często ograniczają się do wykupienia ubezpieczenia u ubezpieczyciela lub do wyrobienia sobie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

 

 

Najrozważniej (zwłaszcza wybierając się do Pragi z dzieckiem) jest wyrobić sobie EKUZ oraz wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które zapewniałoby w przypadku choroby wizytę lekarza w hotelu a przy większym nieszczęściu zapewniało pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski.

Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Jej wyrobienie nic nie kosztuje- karta wydawana jest bezpłatnie i nie wymaga zdjęcia. Wydawana jest najczęściej „od ręki” , w dniu złożenia wniosku (w ten sposób ja ją uzyskałam). W przypadku nieszczęścia bardzo ułatwia formalności i ogranicza kwotę, którą musimy osobiście wyłożyć (np. podczas pobytu w szpitalu). Więcej informacji oraz formularze do pobrania można znaleźć tu: https://www.ekuz.nfz.gov.pl/

Dlaczego dodatkowe ubezpieczenie prywatne?

Odpowiedź znajduje się nawet na oficjalnej stronie dotyczącej EKUZ:

EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski oraz obowiązujących w Republice Czeskiej opłat za świadczenia medyczne*, dlatego aby uniknąć obciążenia tymi kosztami, wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.

Poza tym możliwość wizyty domowej (no… "hotelowej") w przypadku choroby dziecka to wygoda i oszczędzenie sobie wiele kosztów i stresu związanych z dojazdem do szpitala.

A w przypadku kłopotów pamiętajcie:

Numer alarmowy w Czechach , podobnie jak w Polsce to 112.

Pogotowie dziecięce w jednym z największych praskich szpitali MOTOL jest (moim zdaniem) warte polecenia. Nie tylko ja mam dość dobre zdanie o nim. Cytuję internautkę, która również miała do czynienia z tym szpitalem: Pogotowie dziecięce w pierwsza klasa!! Nowoczesne, szybkie, miły personel - tylko polecić. Potem oddział dziecięcy - pielęgniarki przyniosły sobie słownik polsko-czeski, żeby się lepiej dogadywać z kuzynką. Doktorka mówiła płynnie po angielsku. Byłam naprawdę pod wrażeniem całej opieki .

Ja dodam, że mając szczęście w nieszczęściu można trafić tam na bardzo kompetentną i serdeczną polską Panią Doktor.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

*Od 1 stycznia 2008 roku w Republice Czeskiej obowiązuje współpłacenie za uzyskane świadczenia medyczne, pobyt w szpitalu, wezwanie lekarza do domu i wydanie leku refundowanego przepisanego na receptę. Nie są to kwoty bardzo duże (np. za dobę pobytu w szpitalu 100 koron /2012r./).