Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Ogród Vrtba

Email Drukuj PDF

Ogród Vrtba (Vrtbovská zahrada) to kolejne miejsce usytuowane w centrum Pragi, do którego trafić przypadkiem nie jest łatwo- a zajrzeć tam warto.

Wejście do ogrodu znajduje się przy ruchliwej ulicy (Karmelitská 25) na Malej Stranie. Po przekroczeniu bramy (i zapłaceniu za bilet) turysta ma okazję uciec od zgiełku miasta i poddać się urokowi XVIII wieku. W ogrodzie pośród wypielęgnowanych żywopłotów, kolorowych kompozycji z kwiatów, barokowych rzeźb można odetchnąć od tłumów i napawać się widokami czerwonych dachów Malej Strany oraz panoramą Hradczan.

Ogród był zaniedbany i wykorzystywany przez pewien czas jako plac zabaw dla dzieci. Jego rekonstrukcja kosztowała 46 milionów czeskich koron i trwała 5 lat- czyli dokładnie tyle ile trwało jego założenie (1715-1720). 10 tysięcy fiołków sprowadzono z Włoch. Przetransportowano do ogrodu ponad 140 m3 urodzajnej gleby oraz 30 m3 torfu. Posadzono 12 tysięcy krzewów bukszpanu zimozielonego .

Ogród jest otwarty od kwietnia do października (10.00 – 16.00). Na stronie reklamowana jest możliwość zorganizowania tam ślubu. Takie imprezy na pewno czasowo ograniczają dostępność ogrodu(nie wiem jak często i w jakim stopniu)

Bilety wstępu: Dorośli- 60 koron Dzieci- 50 koron Bilet rodzinny- 170 koron

Oficjalna storna: www.vrtbovska.cz

GALERIA:

Ogród Vrtba
wiosną...
vrtba102_net
vrtba103_net
vrtba104_net
vrtba105_net
vrtba106_net