Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Muzeum Zabawek

Email Drukuj PDF

Dogodna lokalizacja Muzeum Zabawek (Hradczany) sprawia, że bardzo łatwo wpisać odwiedziny w nim w plan zwiedzania Pragi.

Unikalny zbiór starych zabawek europejskich i amerykańskich robi wrażenie. Większa część zbiorów pochodzi z prywatnej kolekcji rysownika Ivana Steigera.

Muzeum zajmuje dwa piętra. Na pierwszym można obejrzeć stare lalki, pokoiki, łazienki, kuchnie dla lalek z bogatym wyposażeniem , stare ozdoby świąteczne, samochody, kolejki, statki, karuzele, żołnierzyki, makiety...i wiele innych wzruszających drobiazgów.

Jak pisze na swojej stronie Magda Mroczek- Stachowiak "Kolekcja Ivana Steigera w przeciwieństwie do wielu analogicznych kolekcji lalek znajdujących się w innych europejskich muzeach zawiera nie tylko tak bardzo popularne wśród zbieraczy lalki porcelanowe z drugiej połowy XIX wieku. Szczególną uwagę radzę zwrócić na poprzedniczki lalek porcelanowych: osiemnastowieczne lalki drewniane oraz lalki woskowe z początku dziewiętnastego wieku – większość tego typu lalek niestety nie dotrwała do naszych czasów".

Na drugim piętrze są prezentowany zabawki młodsze, między innymi gratka dla kolekcjonerów- kolekcja Johanny Steiger, w skład której wchodzą lalki Barbie wyprodukowane w latach 1959-1999 ubiegłego wieku.

Długo nie mogłam się zdecydować do której kategorii przypisać tę atrakcję. Niby dla dzieci... ale mały Bartek początkowo bardzo zainteresowany eksponatami  po 40 minutach zaczął się lekko niecierpliwić i szukać zabawki, którą można byłoby się pobawić. Ja mogłabym spędzić tam kilka kolejnych godzin.

Brak kącika zabaw, w którym można byłoby się pobawić replikami starych zabawek jest minusem tego miejsca. Z chęcią poobserwowałabym, jak współczesne dzieci bawią się zabawkami podobnymi do tych, którymi bawili się ich dziadkowie. Na pewno jednak wyprawa z dzieckiem do  Muzeum Zabawek jest wspaniałą lekcją historii.

Pasjonaci lalek i oraz zainteresowani eksponatami prezentowanymi w muzeum powinni koniecznie zajrzeć na stronę www.dollpedia.pl .

 

GDZIE:

Hradczany, ul. Jiřska

UWAGA: W wieży brak wygodnego miejsca do przechowania wózka- a do pomieszczeń muzealnych wchodzi się na poszczególne piętra po stromych schodach.

 

GALERIA:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21