Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Metrem nad dachami

Email Drukuj PDF

Metro praskie nie imponuje szczególną urodą ale dla tak tłumnie odwiedzanego przez turystów miasta jest prawdziwym zbawieniem. Trzy linie pozwalają szybko i bez kłopotów dotrzeć do większości praskich dzielnic. Jeśli jadąc metrem jesteście przekonani, że suniecie tunelem wydrążonym pod ziemią możecie być w dużym błędzie ;-)


 

Na odcinku łączącym stację I.P.Pavlova oraz Wyszehrad (Vyšehrad) wagoniki metra mkną wysoko ponad dachami domów! Podróżni o tym nie wiedzą i dopiero stacja naziemna i dzienne światło stacji uświadamia, że wagoniki przebyły nietypową drogę. Na Wyszehradzie warto wysiąść i przespacerować się do starego grodu (ładne widoki z wysokich murów obronnych)- a jeśli czas na to nie pozwala to chociaż pooglądać widoki w pobliżu stacji.

Nuselský most powstawał latach 1967-1973 choć przymierzano się do budowy mostu w tym miejscu już od początków XX wieku. Most ma dwa poziomy - po górnym  (43 metry nad ziemią) suną samochody, dolny poziom przeznaczony jest dla metra.

ps. jeszcze do niedawna Nuselský most cieszył się złą sławą- bo był najczęściej w Pradze wybierany przez samobójców na miejsce oddania ostatniego skoku...