Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kilka informacji dla kierowców

Email Drukuj PDF

Najistotniejsze informacje o zasadach ruchu drogowego:

- obowiązek całorocznej jazdy z włączonymi światłami mijania;

- obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej w wyposażeniu samochodu, apteczki z gumowymi rękawiczkami, komplet zapasowych żarówek, trójkąt*

- całkowity zakaz używania antyradarów;

- w przypadku korka na autostradzie lub drodze ekspresowej obowiązek utworzenia 3-metrowego wolnego pasa przejazdu;

- obowiązek używania kierunkowskazów przy wyprzedzaniu rowerzystów;

- obowiązek powiadamiania policji o wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a także gdy doszło do uszczerbku na zdrowiu lub spowodowania szkody przekraczającej wartość 50 tys. CZK (ok. 7 tys. PLN)

- zakaz zatrzymywania się i parkowania w miejscach zastrzeżonych dla inwalidów;

- obowiązek ograniczenia prędkości na terenie zabudowanym - 50 km/godz., na terenie nie zabudowanym - 90 km/godz., na autostradach i drogach ekspresowych na terenie zabudowanym - 80 km/godz., na terenie nie zabudowanym - 130 km/godz. (o ile znaki drogowe nie stanowią inaczej);

- zakaz używania telefonów komórkowych w czasie jazdy;

- osoby do 12. roku życia (lub do 18. roku życia, jeśli mają mniej niż 150 cm wzrostu) mogą podróżować na autostradach i drogach szybkiego ruchu tylko w fotelikach lub dwupunktowych pasach bezpieczeństwa. Na pozostałych drogach obowiązek ten dotyczy jedynie miejsca obok kierowcy.

Winiety. Korzystanie z autostrad oraz dróg szybkiego ruchu jest odpłatne - wymaga wykupienia winiety. Winiety można kupić na przejściach granicznych i stacjach benzynowych.

 

 


 

 

* Gdzieś spotkałam się z informacją, że również obowiązkowe są zapasowe bezpieczniki, ministerstwo o tym nie wspomina.

UWAGA!

Czechy są sygnatariuszami stworzonej w 1968 roku Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym. Ten traktat opracowany dla ułatwienia międzynarodowego ruchu drogowego reguluje m.in. kwestie obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Z jego zapisów wynika, że policjant nie ma prawa ukarać mandatem obcokrajowca, którego pojazd wyposażony jest zgodnie z wymogami obowiązującymi w kraju zarejestrowania auta.

Dopasowanie się do wymogów danego kraju wydaje się jednak dość łatwe, niezbyt kosztowne i bardziej bezproblemowe niz późniejsza dyskusja z policjantem....

Po więcej szczegółów odsyłam na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, poradnik POLAK ZA GRANICĄ  ( http://poradnik.poland.gov.pl/ )

 


 

i na koniec dygresja... Powszechnie sądzi się, że czescy policjanci są "wyczuleni" na polskie rejestracje. Mój mąż trasę Praga-Katowice pokonuje w wakacje co tydzień i NIE potwierdza tego. Po samej Pradze nie poruszamy się samochodem. Na pewno policja i inne służby są bardzo restrykcyjne co do przestrzegania zakazów parkowania (w Pradze są  specjalne strefy oparte zakazem)- i szybko biorą się za odholowywanie...

ps. wiadomość z ostatniej chwili (jesień, 2011 r)- w samej Pradze najczęściej wybieramy komunikację miejską ale ostatnio do Praku Stromovka (to są okolice słynnej Fontanny Krizikovej więc i Wy tam możecie zawitać) pojechaliśmy autem. Przy skręcie na parking złamaliśmy przepisy (na usprawiedliwienie- zakaz skrętu łatwo można przegapić zwłaszcza jeśli się podąża za pewnie jadącym autem z czeską rejestracją). Już na parkingu policjant uprzejmym gestem nas zatrzymał a Czecha przepuścił...ale nie było tak źle. My byliśmy mili, młody policjant był miły i jakby trochę zawstydzony (wytknęliśmy mu to czeskie auto przed nami, którego nie zatrzymali), powiedzieliśmy, że większej gotówki przy sobie nie mamy i skończyło się na "pokucie" w wysokości 100 koron (słownie- sto koron)- oficjalnej, wypisanej na blankiecie.