Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Praga w pigułce

Drukuj

Praga w pigułce czyli szybki spacer po historycznym centrum Pragi dla tych, którym nie chce się czytać długich opisów poszczególnych zabytków, nie mają na to czasu lub po prostu chcą podczas wypadu do Pragi improwizować.

Dla oddania skali: od mostu Karola do Rynku na Starym Mieście spacer trwa ok. 10 minut, z mostu na Zamek na Hradczanach można dojść bez zadyszki (schody) w ok. 25 minut.

"(...)Która Praga jest ciekawsza i piękniejsza: lewobrzeżna czy prawobrzeżna? Nie wiem i myślę, że nikt na to pytanie nie potrafi odpowiedzieć.

Na lewym brzegu wznoszą się Hradczany, słynny Praski Hrad, z zamkami, pałacami, świątyniami o niezwykłej urodzie. Na lewym brzegu leży Mala Strana, o malowniczych wąskich uliczkach i uroczych ogrodach. (...) Przeurocza jest wyspa Kampa, z rzeka Čertovką i domami wyrastającymi z wody, jak w Wenecji.

A prawy brzeg?

Stare Miasto ze wspaniałym ratuszem i niezliczonymi zabytkami architektury. Jozefov - żydowska dzielnica ze starym cmentarzem i kilkoma synagogami. Nowe Miasto, Plac Wacława, czyli słynne Vaclavskie Namesti - ruchliwe centrum miasta, Muzeum Narodowe, Teatr Narodowy. Na prawym brzegu rozciągają się także ogrody Vyszehradu. Jeśli ktoś chce się kierować metryką warto, aby widział, że najstarsze jest Stare Miasto, bo powstało w 1232 roku, Mala Strana - w 1257 roku, Hradczany na początku XIV wieku i Nowe Miasto - w 1348 roku. Praga w przeszłości to były aż cztery miasta, otoczone murami i posiadające swoje własne przywileje. Ba, tych miast było właściwie pięć, bo istniała przecie specjalna dzielnica żydowska, Jozefov, z własnym ratuszem i własnymi władzami. Trzeba o tym pamiętać, gdy zwiedza się Pragę, i nie dziwić się, jeśli wam wskażą ratusz staromiejski, a potem nowomiejski, rynek na Starym Mieście i rynek na Nowym Mieście, i rynek na Malej Stranie. To były bowiem, jak wspomniałem, cztery, a nawet pięć oddzielnych miast, które scalono w jedno stosunkowo późno, dopiero w 1784 roku. Jozefov stał się częścią Pragi jeszcze później, bo w 1850 roku. "

Zbigniew Nienacki "Pan samochodzik i tajemnice tajemnic"*


Most Karola

Najsłynniejszy symbol Pragi łaczący Malą Stranę i Stare Miasto od XIV wieku. Na obu jego końcach wznoszą sie piękne wieże- na jedną z nich warto się wdrapać aby przekonać się, że mierzący ponad pól kilometra most prosty nie jest. Trzy jego filary stoją na lądzie- na wyspie Kampą zwaną. Most jest zwykle pełen turystów, warto wybrać się na niego późnym wieczorem lub wczesnym rankiem. Zarówno w dzień jak i w nocy widoki na nim wspaniałe- najlepiej przespacerować się po moście zarówno w świetle dnia jak i po zmroku.

Widok z Kampy
Figura św. Nepo...
Spacerowicze
Wieże Mostowe
Most w grudniow...
Nocny spacer
Wieże Mostowe n...
Schody
W grudniu
Most z Hradczan...
Pod mostem Karo...
Most nocą
Obserwatorzy


Hradczany

Dzielnica z okazałymi pałacami, kamienicami i oczywiście Zamkiem Królewskim (a na jego terenie piękna katedra Św. Wita, zatłoczona niestety Złota Uliczka i ciekawe wnętrza, których będąc w Pradze 2,3 dni pewnie zobaczyć nie zdążycie). W sąsiedztwie Hradczan znajduje się klasztor na Strahovie- a za jego południową furtką moim zdaniem najpiękniejszy widok w Pradze- panorama Hradczan i Malej Strany- to musicie zobaczyć! Ukrytym skarbem dzielnicy jest też uliczka Nowy Świat- nie mniej piękna od Złotej a dużo mniej zatłoczona. Również polecam.

Drugi dziedzini...
Hradczany
Rzygacze
Nocą
Pałac Schwarzen...
Spokój
Brama
Poza sezonem
Niespiesznie

Wnętrze Katedry
Katedra św. Wit...
Wieże katedry ś...
Przypory katedr...
W Boże Narodzen...
W katedrze
Koronkowa robot...
Mozaika
Rzygacz II
Fragment katedr...
Barwy
Wnętrze katedry...
Witraż


 

Mala Strana

Przepiękna dzielnica pełna uroczych kamienic, pałaców i cudnych ogrodów, do których wejście często trudno odnaleźć ale warto! Mala Strana to  dzielnica kafejek i pięknych lokali- z cenami i uprzejmością obsługi bywa różnie… Pewien Czech nazwał te rejony "Disneylandem pro turisty" i chyba miał rację...ale jakiż on piękny... Na rynku Malostrańskim perła baroku- kościół sw. Mikołaja. Malą Stranę lubił Mozart, który w kościele św. Mikołaja grywał na organach.

Mala Strana
Domki
Wieża kościoła ...
Ogrody Wallenst...
Zaułek
W ogrodach Wall...
Rybki
Paw albinos
Mister obiektyw...
Paw
dachy
Pomnik Ofiar Ko...
Styczniowy wiec...
Kłódki zakochan...
Odwrócona
Fontanna
Imitacja naciek...
Dachy Malej Str...

 


Kampa

Kampą zwą uroczą wyspę (a zdaniem niektórych zaledwie półwysep) w samym sercu Pragi. Od Malej Strany oddziela ją Certovka (czyli Czarci Potok- 740 metrów długości) w rzeczywistości będąca wątłym ramieniem Wełtawy służącym niegdyś do napędzania wielkich kół młyńskich (młyny od dawna już nie działają ale młyńskie koła pozostały jako piękna atrakcja turystyczna).

Nad Čertovką
Bobasy Davida Č...
Mała Wenecja
Platan
Schody
Kampa zimą
Kampa widziana ...
Kajakarze
Ściana Lennona


 

Wzgórze Petrin

Hektary zieleni w centrum Pragi. Najbardziej niesamowite wiosną (kiedy kwitną setki drzewek owocowych) i jesienią (wiadomo- eksplozja barw od żółci po czerwienie). Atrakcja trudne do niezauważenia: wieża widokowa będąca dokładna miniaturą wieży Eiffel’a oraz kolejka szynowa na szczyt. Atrakcja trudne do znalezienia: pomnik Karela Machy będący dla Czechów symbolem wiecznej miłości (dla zakochanych romantyków). Atrakcja trudna do przecenienia: cudne widoki na Stare Miasto, Hradczany i Malą Stranę.

Drzewka
sady
Wieża widokowa
Mur głodowy na ...
Cień wieży
Widok z wieży
widok z wieży n...
Labirynt Luster...
Labirynt Luster
Plac zabaw
Obserwatorium
specerkiem
Widok na Katedr...
Widok na Malą S...
Spacer po Petri...
Fontanna z żabk...
Petrin jesienią
Samoloty
Wiosną
Kolejka na Petr...
W kolejce na Pe...

 


 

Stare Miasto

W szczycie sezonu turystycznego zatłoczone niemiłosiernie, z setkami małych sklepików oferujących w większości kiczowate pamiątki z szachami produkowanymi w Polsce lub Chinach i matrioszkami na czele;) Warto zadrzeć głowę wysoko ponad tłum, żeby piękno kamienic trochę nam owe zatłoczenie oraz muzykę wszelaką płynącą ze sklepików wynagrodziło. Kamienice, bajkowy kościół Tyński, ratusz z zegarem Orłojem warte zobaczenia bezapelacyjnie- a potem uciekajcie czym prędzej w boczne uliczki lub do ogrodów po drugiej stronie Wełtawy:) … no chyba, że lubicie gwar i atmosferę jarmarku, bo przecież i w tym można się doszukać jakiegoś uroku.

Muzeum B.Smetan...
Na rynku Starom...
Na rynku
Pod OrŁojem
Wiosną
Wieża ratuszowa
Zabawa w Wełtaw...

 


 

Jozevof- Miasto Żydowskie

Zła wiadomość: Zatłoczonego i gwarnego Jozefova z plątaniną średniowiecznych uliczek i setkami ubogich domków już nie ma.
Dobra wiadomość: Przetrwało serce Żydowskiego Miasta: niepozornie wyglądająca lecz słynna i owiana legendami synagoga Staronowa oraz niesamowity Cmentarz Żydowski+ kilka innych ciekawych obiektów.
Zła wiadomość: Bilety do obiektów Muzeum Żydowskiego to najtańszych nie należą.
Dobra wiadomość: Warto (zwłaszcza jeśli chodzi o cmentarz- polecam romantykom, pozostałe obiekty – w mojej ocenie- dla szczególnie zainteresowanych kulturą żydowską).
Dobra wiadomość: Obejrzenie z zewnątrz wiekowej synagogi Staronowej (zwróćcie uwagę jak nisko osadzone są okna- jest to wynik podnoszenia się przez wieki poziomu ulicy) i Ratusza z zegarem, którego wskazówki poruszają się w kierunku hmm...przeciwnym do ruchu wskazówek zegara – za darmo.

Dom Obrzędowy
Ratusz


 

Pamiętajcie o Ogrodach...i parkach

Praga to miasto wspaniałych parków i ogrodów. Ten fakt rzadko jest podkreślany w przewodnikach a dla mnie hektary zadbanej zieleni w samym centrum miasta to ewenement. Więcej tutaj


Warto jeszcze wspomnieć o spokojnym i malowniczym Wyszehradzie ze wspaniałymi widokami na Wełtawę oraz Pragę oraz o Nowym Mieście z tętniącym życiem  placem Wacława, z ciekawym ratuszem oraz słynnym Tańczącym Domem. Poza tym Praga ma mnóstwo innych atrakcji, o których rzadko wspominają przewodniki- park Stromovka, Troja i wiele innych, które powoli, powoli udaje mi się zwiedzać i opisać na tej stronie.

Typowo praski charakter ponoć zachował Żiżkov- tak mocno zachwalany przez przewodniki jako miejsce niedotknięte jeszcze piętnem turystycznej komercji staje się coraz bardziej popularny i trochę dotknięty piętnem turystycznej komercji. Ale na pewno jest tu jeszcze wiele do odkrycia (warto tu zajrzeć: tu)


 

Dziękuję za uwagę i życzę udanego pobytu w Pradze:)

ps. Bardziej wnikliwych zapraszam do szczegółowych opisów na mojej stronie a żądnym wiadomości o miejscach typowo praskich  spoza listy najpopularniejszych atrakcji polecam również książki Mariusza Szczygła oraz  jego stronę internetową.

Poza tym pragnę podkreślić, że nie jestem licencjonowanym przewodnikiem po Pradze, nie znam tego miasta tak dobrze jak zawodowi przewodnicy. Ba... nawet sama korzystam z rad i podpowiedzi zawodowca:). Doświadczony przewodnik po Pradze nie tylko świetnie zna miasto, jego atrakcje i ciekawostki ale posiada też intuicję pozwalającą mu na dobór programu do zainteresowań i oczekiwań konkretnych turystów. Jeśli więc rozważaliście zwiedzanie Pragi z przewodnikiem nie rezygnujcie z tego pomysłu a jeśli nie rozważaliście to może warto rozważyć...