Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Praskie ZOO

Email Drukuj PDF

Praskie ZOO było dla nas wielkim i miłym zaskoczeniem. Spodobało się nam (a zwłaszcza Bartusiowi) tak bardzo, że kupiliśmy roczne karty wstępu i często z nich korzystamy. Dużo tu zieleni, drewna, lin a niewiele betonu. Pomieszczenia dla zwierząt są wkomponowane w krajobraz, nie sprawiają przygnębiającego wrażenia. ZOO to po prostu świetne miejsce do spacerów z dzieckiem. Zwłaszcza poza sezonem letnim lub w dni powszednie. W ciepłe weekendy niestety tłumy...

Sporo tu wody- strumyki, stawy, sadzawki i kaskady. Bartek miał dużo uciechy z przeskakiwania przez sztuczny strumyk, czy obserwowania ryb w sadzawce. Z wodą wiążą się też tragiczne dla tego miejsca chwile. W trakcie wielkiej powodzi w 2002 roku teren ZOO został w dużej części zalany a ewakuacja zwierząt przebiegała dramatycznie. Kilku nie udało się uratować. Fotografie, flagi oznaczające poziom wody w trakcie powodzi (kilka metrów nad głowami spacerowiczów) pomagają uzmysłowić sobie ogrom kataklizmu.

Często do oddzielenia zwierząt od ludzi zamiast krat zastosowano szyby, dzięki którym można przyjrzeć się zwierzakom z bardzo bliska. Jest też strefa, w której lemury mają bezpośredni kontakt z ludźmi (tzn. miałyby, gdyby tylko chciały go mieć- przed wejściem jest prośba o zamknięcie i pilnowanie torebek:). Nie podoba mi się wybieg dla słoni oraz hala z hipopotami. Budowany jest obecnie wielki, nowoczesny- i mam nadzieję, że wygodniejszy dla tych zwierzaków  wybieg.

Praskie ZOO to miejsce niezwykle przyjazne dla dzieci i obfitujące w atrakcje dla nich. Sporo tu miejsc do zabawy- place zabaw, drabinki, zabawne rzeźby zwierząt, tory przeszkód itp. Najmłodsi są wniebowzięci, kiedy mogą osobiście nakarmić i pogłaskać małe kózki (mam tylko nadzieję, że wielkie brzuchy małych kózek to cecha tego gatunku a nie nadgorliwości małych karmicieli...), przejechać się na koniku. Jest cały zakątek stylizowany na zagrodę wiejską, gdzie dzieciaki mogą obejrzeć krowę, świnię, króliki, kozy itp. Niby prosta rzecz a jak cieszy...

Inną atrakcją jest przejazd miniaturowym tramwajem wokół łąki na której hasają króliki, drepczą kaczki. Dla starszych dzieci atrakcją będzie na pewno wjazd kolejką linową. Występy fok gromadzą tłumy i podobają się zarówno dorosłym jak i dzieciom. Wielu atrakcji, np. karmienia pingwinów (które można oglądać zarówno nad jak i pod wodą) w jeden dzień nie jest się w stanie obejrzeć. Teren ZOO jest bardzo rozległy- każda wizyta tam wygląda inaczej i za każdym razem odkrywa się coś nowego.

Wśród odwiedzających ZOO przeważają rodziny z dziećmi. Wiedzą o tym zarządzający parkiem – widoczna jest troska o najmłodszych turystów ( i ich rodziców)- brak krawężników i barier utrudniających przejazd wózkiem, wspomniane już miejsca zabaw, specjalne krzesełka dla dzieci w restauracji. W lipcu 2014 roku zbudowano nową , sporą atrakcję dla najmłodszych : BORORO

Oficjalna strona praskiego ZOO - http://www.zoopraha.cz/en (to tu można sprawdzić godziny występów foczych, karmienia publicznego zwierząt tip)
Wirtualna mapa ZOO - http://www.zoopraha.cz/english/mapa/?jazyk=en

Godziny otwarcia:

Marzec : 9.00-17.00
Kwiecień, maj, wrzesień, październik: 9.00-18.00
Czerwiec, lipiec, sierpień: 9.00- 19.00
Listopad, grudzień, styczeń, luty: 9.00- 16.00

Trochę o kosztach…:


Wstęp (rok 2014):

Dorośli- 200 koron
Dzieci do lat 3- za darmo
Dzieci 3-15, studenci – 150 koron
Rodzinne- 600 koron (2 dorośli+ maksymalnie 2 dzieci) roczny-1800 koron
Grupowe (powyżej 10 osób)- 10% zniżki


Parking- 100 koron (opłata za cały dzień - nieco wygórowana, jeszcze w 2010 było to 50 koron...)
… i inne…:


Karma dla zwierzątek-5 koron
Przejażdżka tramwajem dla dzieci- 10 koron od osoby, 3 okrążenia
Przejażdżka na kucykach- 20 koron
Pokaz fok, karmienie zwierząt (godziny pokazów na stronie internetowej ZOO)- za darmo

Dojazd

O ile zachęcam do zwiedzania centrum Pragi bez korzystania z samochodu, tak dojazd do ZOO najwygodniejszy jest właśnie autem. Kilka sporych parkingów zapewnia miejsce do parkowania ( chociaż muszę przyznać, że w weekendy to i z tym bywają problemy), brązowe drogowskazy kierują nas do ZOO już od samego centrum Pragi. Do ZOO można też dopłynąć statkiem z centrum Pragi.
Tym, którzy zdecydują się środki komunikacji miejskiej pomoże ta mapka: http://www.zoopraha.cz/en/before-visit/how-to-get-there.

Parkingów w okolicy ZOO jest kilka. Przed wyjazdem warto sobie sprawdzić na planie, która część ZOO nas najbardziej interesuje (np. położenie wioski dla dzieci)- i wybrać odpowiedni parking. Jeśli interesuje Was własnie wioska  to najbliższy (bardzo duży) parking jest na samym końcu asfaltowej drogi- śmiało mijajcie te obok zamku Troja. Zdarza się, że nawet na tym największym braknie miejsc.

UWAGA - w sezonie letnim ZOO najlepiej odwiedzić poza weekendem. W weekendy potrafi być tam bardzo tłoczno ze względu na dużą popularność tego miejsca i dodatkowe atrakcje organizowane dla dzieci. Na dużej powierzchni ZOO tłum jakoś może się rozlać ale przy kasach kolejki a przed parkingami korki. Do ZOO zdecydowanie poza weekendem!

GALERIA:

krokodyl
Z gorylem
z kózką
Plac zabaw
Na żółwiach
Misie
flaming
Pelika
Ptak dziwak
Tramwaj
Misiów zabawy
Focze występy
Próba komunikac...
pora relasku
sielski krajobr...
Podglądanie kró...
środek transpor...
NIegrzeczny ?
Ibis
Przy mapie
Ile brakuje do ...
Plac zabaw I
Plac zabaw II
Wiejskie klimat...
W paszczy wielo...