Złota Praga

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Most Karola

Email Drukuj PDF

Dla fotografów:
Znakomite miejsce
do ujęcia całego mostu i Hradczan
jest obok muzeum Smetany.
Należy skręcić od Staromoejskiej
Bramy Mostowej
w prawo w pasaż z pamiątkami
a po wyjściu z niego skierować
się nad Wełtawę.
Polecam również wejście (odpłatne)
na jedną z  Bram Mostowych.
Koniecznie zobaczcie most nocą!

Praski most Karola to jeden z najpiękniejszych średniowiecznych mostów w Europie. Słynny most ma ponad 500 metrów długości i prawie 10 metrów szerokości, oparty jest 16 filarach (12 z nich ma swe fundamenty pod wodą, 3 stoją na wyspie KAMPA) 2 podporach skrajnych.

Budowę mostu rozpoczęto w 1357 roku  a ukończono dopiero na początku XIV wieku. Główny budowniczym był Peter Parléř ( ten sam, który pracował przy katedrze Św.Wita). Początkowo na moście ustawiono jedynie prosty krzyż, natomiast charakterystyczne rzeźby pojawiły się na nim dopiero w XVII wieku. Pierwszą rzeźbą na moście był ustawiony tu w 1683 roku wizerunek św. Jana Nepomucena.

Most Karola to najbardziej rozpoznawalny znak Pragi. Nie można go ominąć będąc w Pradze. Zachwyca nie tylko sam most ale również roztaczające się z niego widoki. Poczujecie się jak w bajce patrząc na czerwone dachy kamieniczek, wieżyczki bram, kościołów i wzgórze z Zamkiem Praskim. W sezonie turystycznym to miejsce wiecznego festynu. Tłumy turystów (niestety...), stragany z pamiątkami, kapele, kataryniarz.

Mostowe ciekawostki:

 • 1357 9 7531
  Te liczby określają bardzo dokładnie godzinę rozpoczęcia budowy mostu Karola (rok 1357, 9 lipca, godz. 5.31. ) TO kolejna niespodzianka Pragi- rzadko można określić tak precyzyjnie czas rozpoczęcia tak wiekowej budowy. Data i godzina została precyzyjnie wybrana przez astrologów- tak aby magia liczb chroniła most i pozwoliła mu przetrwać wieki. Siła liczb nieparzystych wstępujących i zstępujących , ich suma 41, która w dodatku po zsumowaniu daje 5 (symbolizującą śmierć i odrodzenie, w średniowieczu uważaną za liczbę magiczną, ujarzmiającą złe siły i demony)- to ponoć zabezpieczenie przed katastrofami budowlanymi doskonałe;).
 • Most zastąpił most kamienny most Judyty, który w 1342 roku został zniszczony przez wielką powódź.
 • Został zbudowany z bloków piaskowca łączonych zaprawą murarską wzmacnianą ponoć kurzymi jajami. Od samego początku most posiadał nawierzchnię brukową.
 • Budowniczowie wykorzystali fundamenty starego pomostu, dzięki czemu Most Karola ma kształt zbliżony do litery "S" (żeby się o tym przekonać najlepiej wspiąć się na jedną z wież mostowych- ta po stronie Starego Miasta oferuje moim zdaniem bardziej malownicze widoki).
 • Imię swego fundatora most nosi dopiero od roku 1870. Przedtem zwany był Mostem Kamiennym lub po prostu Praskim.
 • Aż do roku 1741 Most Karola był jedynym połączeniem między Malą Straną i Starym Miastem.
 • Most nie oparł się powodziom. W roku 1784 powódź zerwała cześć mostu z filarem, na którym stała wojskowa budka strażnicza. W 1890r. doszło do zawalenia się części mostu (woda porwała 2 filary). Praska prasa pisała: "Oprócz pożaru Teatr Narodowego Praga nie przeżyła wydarzenia, które by nią tak wstrząsnęło jak zniszczenie mostu Karola".
 • Na moście odbywały się turnieje rycerskie a kupcy dobijali targów.Kiedy w 1621 roku na Rynku Staromiejskim ścięto głowy 27 przywódcom protestanckim , 12 ze ściętych głów nieszczęśników wywieszono "ku przestrodze" na Staromiejskiej Bramie Mostowej. Straszyły swym widokiem tak przez 10 lat.
 • Obok Bramy Malostranskiej znajduje się budynek "Pod Trzema Strusiami". Według niektórych źródeł w 1714 roku została otwarta tu pierwsza praska kawiarnia.
 • Figura św. Jana Nepomucena według legendy, przynosi szczęście. Należy dotknąć płaskorzeźby, która znajduje się pod posągiem.
  Figurę św. Jana Nepomucena łatwo znaleźć (stoi po środku mostu, idąc od Malej Strany po lewej stronie)- zresztą przeważnie ustawia się przed nią międzynarodowa kolejka chętnych do zapewnienia sobie szczęścia a o ilości wierzących w siłę świadczy wypolerowane miejsce w centrum płaskorzeźby;-)
 • Niektóre z rzeźb ze względu na znaczne zniszczenia spowodowane przez powodzie i warunki atmosferyczne zostały zastąpione w połowie XIX wieku przez kopie wykonane w warsztacie braci Maxu lub znacznie później przez współczesne kopie.
 • Staromiejska Brama Mostowa jest najpiękniejszą budowlą tego typu w Europie. Wzniesiona została u schyłku XIV wieku nie tylko jako uzupełnienie i ozdoba Mostu Karola ale także jako część obwarowań praskiego Starego Miasta. W wieży znajdowała się brama, która - podobnie jak inne bramy w murach obronnych - zamykano żelazną kratą. Opuszczano ją w momentach grożącego niebezpieczeństwa (m. in. w lutym 1611 roku, kiedy to na Pragę uderzyli Pasawianie lub w czasie napaści Szwedów w roku 1648). W podziemiach wieży więziono dłużników.
  Na wieżę można się wspiąć (138 krętych stopni)- a warto to zrobić ze względu na przepiękną panoramę Mostu Karola, Hradczan i Starego Miasta. W czasie zwiedzania wieży można obejrzeć film o historii mostu i Pragi- ale to propozycja dla tych, którzy znają języki obce (nie ma polskiej wersji językowej w słuchawkach) i wiedzą, że kilkunastominutowym wykładem się nie znudzą).
 • spacerując po moście warto spojrzeć w lewo w kierunku wzgórza Letna, gdzie dziś stoi metronom a kilkadziesiąt lat temu stał największy na świecie pomnik Stalina.
 • istnieje ponoć ponure proroctwo, że przyjdą czasy, kiedy Czech na praskim moście stanie się większą rzadkością niż jeleń ze złotymi rogami. No cóż...więcej obecnie na moście zagranicznych turystów niż Czechów:)

GALERIA:

Widok z Kampy
Figura św. Nepo...
Spacerowicze
Wieże Mostowe
Most w grudniow...
Nocny spacer
Wieże Mostowe n...
Schody
W grudniu
Most z Hradczan...
Pod mostem Karo...
Most nocą
Obserwatorzy