Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Ścieżka Koronami Drzew

Email Drukuj PDF

 

Jezioro Lipno to duży zbiornik utworzony na Wełtawie. Jego okolice obfitują w atrakcje - Ścieżka Koronami Drzew to tylko jedna z nich.

Pierwsza tego typu konstrukcja w Czechach ma 675 metrów długości. Kulminacją spaceru po niej jest wejście na 40 metrową wieżę z pięknymi widokami na góry i jezioro. Przy sprzyjającej pogodzie można zobaczyć stąd Alpy.

Aby dostać się ścieżkę trzeba się dostać na szczyt Kramolína . Kto jest ambitny lub oszczędny i w dobrej kondycji fizycznej może to zrobić na piechotę (nieco ponad kilometr). Pozostali mogą skorzystać z kolejki linowej lub wybrać busa. Wjazd kolejką jest bardzo przyjemny. Polecam.

Spacer ścieżką i wejście na wieżę nie  są ani trochę męczące. Cała trasa jest bezbarierowa - żadnych przeszkód dla wózka z dzieckiem czy też wózków dla niepełnosprawnych. Wzdłuż trasy znajduje się kilka przystanków- edukacyjnych, zręcznościowych (przechodzenie po wąskiej kładce czy też ruchomych belkach mając pod sobą solidną zabezpieczającą siatkę - wbrew zapewnieniom na ulotkach reklamowych- skoku adrenaliny nie powoduje ae jest bardzo miłą rozrywką dla dzieci). Poziom adrenaliny może (trochę) podnieść zjazd najdłuższą tego typu zjeżdżalnią w Czechach (52 metry) wijącą się wewnątrz wieży. Przyjemność ta kosztuje 50 CZK (bilet można kupić bezpośrednio od pana obsługującego zjeżdżalnię). Bartek nie zjechał bo zjazd jest dozwolony od lat sześciu. Bartka Tata zjechał...a po zjechaniu orzekł, że bez problemu sobie chłopak (5 lat- przyp. autor) poradzi... tyle, że kiedy to stwierdził wszyscy byliśmy już na dole, poza bramkami - więc było po ptokach...

Na dół można zjechać kolejką, zejść piechotą (przyjemny spacer zajmujący 20 -30 minut) lub wypożyczyć hulajnogę. Dla nowych wrażeń wybralibyśmy chętnie hulajnogi (są też mniejsze modele hulajnóg dla dzieci) gdyby nie skłonność Bartka to ignorowania moich okrzyków typu zwolnij i hamuj. Zeszliśmy piechotą.

Dla rodziców najmłodszych turystów nie bez znaczenia będzie fakt, że bezpośrednio przy wejściu na ścieżkę jest bardzo fajny, drewniany plac zabaw. Ciekawy  plac zabaw znajduje się również przy dolnej stacji kolejki linowej a także na terenie resortu na brzegu jeziora (obok krytego basenu). Ten ostatni w postaci drewnianego statku pirackiego spodobał się Bartkowi.

Wieża jest dostępna cały rok (z wyjątkiem 24 grudnia )-  złe warunki atmosferyczne mogą spowodować jej chwilowe zamknięcie.

 

ZA ILE /sezon letni 2014/ *:

 

dorośli - 190 CZK

dzieci (3-15 lat) - 120 CZK

rodzinne (2 dorosłych + maks. 4 dzieci) - 440 CZK


*więcej aktualnych cen i szczegółów na oficjalnych stronach (można np zaopatrzyć się w LipnoCARD ze zniżkami na wszystkie atrakcje)

 

GDZIE:

Lipno nad Wełtawą (nad Vltavou)

Lipno znajduje się 216 kilometrów od Pragi. Nasza podróż tam  trwała ponad 3 godziny- w obie strony zatrzymały nas korki, które są częste na tej trasie. Pomiędzy Czeskim Krumlovem a Frymburkiem zatrzymały nas  (również w obie strony) sarny wbiegające niespodziewanie  na drogę.

 

NOCLEGI:

Noclegów można szukać np w bardzo nowoczesnym kompleksie wypoczynkowym w Lipnie w bezpośrednim sąsiedztwie atrakcji Lipna (kolejki linowej, parku linowego, basenu itp). Kompleks jest nowy, ładny,wszystkie apartamenty i hotele  zadbane, wygodne...drogie i pełne niemieckojęzycznych turystów.Wygląda to mniej więcej tak:

 

Alternatywą jest nocleg w prywatnych pokojach/apartamentach w maleńkim Frymburku oddalonym o ok 8 km. Frymburk jest mały.Po wybudowaniu tamy większa jego część znalazła się pod wodą - pozostał kościółek oraz dwa rzędy małych kamieniczek oraz kilka ulic z chaotycznie wybudowanymi domami. Można w nim usłyszeć pianie koguta i dźwięk piły mechanicznej. Wygląda mniej więcej tak:

 

 

Każda z tych opcji ma swoje plusy. My mieszkaliśmy we Frymburku i byliśmy z tego faktu zadowoleni.

Zarówno w Lipnie jak i we Frymburku można pożyczyć rowery (co jest fantastycznym pomysłem).

 

OFICJALNE STRONY: www.stezkakorunamistromu.cz , www.lipnoservis.cz

 

GALERIA:

lipnoDSC_0958
linpoDSC_0999
linpoDSC_1002
lipno394477
lipnoDSC_0937
lipnoDSC_0960
lipnoDSC_0964
lipnoDSC_0977
lipnoDSC_0991
lipnoDSC_0992
lipnoDSC_1007
lipnoDSC_1009
lipnoDSC_1010
lipnoDSC_1022
lipnoDSC_1024
lipnoDSC_0959
lipnoDSC_1029
lipnoDSC_1035
lipnoDSC_1041
lipnoDSC_1053