Złota Praga

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

IQlandia w Libercu

Email Drukuj PDF

IQlandia to nowa atrakcja Liberca (otwarta w kwietniu 2014 roku) do której zdecydowanie warto się wybrać.

Spędziliśmy tam z pięcioletnim Bartkiem ponad 5 godzin i naprawdę nie wiem, kto bawił się lepiej- Bartek czy my.

Trudno wymienić wszystkie atrakcje. Spróbuję z grubsza wymienić to co najbardziej zapamiętaliśmy:

 • Wodny świat- grająca i świecąca fontanna (można zaprojektować własny rysunek, który się wyświetli), urządzenia hydrauliczne, rury, turbiny.
 • Człowiek, zmysły – można zmierzyć siłę własnego głosu oraz ciała, sterować humanoidalnym robotem, przetestować swoje zmysły, zabawić się w chirurga. Są też duże puzzle dotyczące ludzkiego ciała dla najmłodszych.
 • Żywioły- można poczuć na własnej skórze siłę huraganu oraz przeżyć trzęsienie ziemi.
 • GEO, GEO LAB – można poznać wnętrze ziemi (wulkany, jaskinie, gejzery) oraz ruszyć w kosmos. Odważni mogą spróbować, czy nadają się na astronautę na wywijającej we wszystkie strony huśtawce (huśtawka to nie jest najtrafniejsze słowo...;). Można również zmierzyć się w toczeniu kulki jedynie siłą fal mózgowych.

…a poza tym pięciolatek może unieść Tatę w powietrze i przy okazji zapamiętać na całe życie zasady pracy dźwigni, zobaczyć jak wygląda sedes i zlew kuchenny w środku, zbudować most, zagrać na laserowej harfie, wytworzyć prąd, zrobić gigantyczną bańkę mydlaną, obejrzeć siebie w kamerze termowizyjnej, odbyć podróż wehikułem czasu, przecisnąć sie przez skalną szczelinę. Tata pięciolatka może podnosząc puszkę z piwem przekonać sie ile ważyłaby ona na różnych planetach.

Organizowane są również pokazy prostych ale efektownych eksperymentów – dzieciom na widowni bardzo się podobały.

Ominęliśmy SEKSMISJĘ, dużą wystawę dotycząca seksu, płci, rozwoju człowieka (począwszy od poczęcia) – trochę przypadkowo przegapiliśmy ją ale potem doczytałam , że jest przeznaczona od lat 12 – więc będzie powód aby do Liberca wrócić za kilka lat.

Jedynym minusem naszej wyprawy do Liberca jest fakt, że Bartek przejął się bardzo dość wysokim wynikiem, jaki osiągnął przy pomiarze siły krzyku (85 decybeli) i teraz trenuje w domu, żeby ten rekord pobić ;). Poza tym jesteśmy z wyprawy tam w 100% zadowoleni.

GDZIE:

SC iQlandia Nitranska 10 460 07 Liberec

ZA ILE:

Dorosły- 230 CZK; dziecko do 15 lat- 120 CZK, rodzinny/2 dorosłych+ max.3 dzieci/ – 590 CZK

3D planetarium: 90 CZK, dzieci do 15 lat- 60 CZK

OFICJALNA STRONA : www.iQlandia.cz ( choć coś szwankuje)

 

UWAGI PRAKTYCZNE:

 • W kinie 3D nie byliśmy- wszystkie bilety były zarezerwowane . Gdyby Wam zależało na jego odwiedzeniu warto wcześniej zarezerwować bilety
 • Opisy urządzeń i instrukcje są również w języku polskim
 • Na terenie IQlandii znajduje się bufet z miejscem do zabawy (kącik z LEGO DUPLO). Ceny jedzenia i kawy (zwłaszcza po przyjeździe Pragi;) wydają się być niewygórowane.
 • Z Pragi do Liberca przy braku korków można dojechać w 1,5 h. Jeśli ktoś chce tu zabawić trochę dłużej (a jest co robić- wjazd kolejką na szczyt Ještěd (1012 metrów n.p.m), ogród botaniczny, zoo, Aquapark Babilon, podobny do IQlandii choć nieco mniejszy IQPark) to warto pamiętać ,że Liberec jest sporym miastem z blokowiskami i kominami (jeden całkiem spory wyrasta w niedalekim sąsiedztwie Centrum Babilon – iQlandii). Warto wybierając miejsce noclegu zdecydować się na obrzeża miasta lub (tak jak my to zrobiliśmy) niedaleką malutką miejscowość Bedřichov . W zimie Bedřichov oferuje dodatkowo sporo tras narciarskich - wtedy trasa serpentynami pomiędzy nim a Libercem może dostarczyć wiele emocji.

GALERIA:

iqlandia19
iqlandia20
iqlandia21
iqlandia22
iqlandia23
iqlandia_1
iqlandia_2
iqlandia_3
iqlandia_4
iqlandia_5
iqlandia_6
iqlandia_7
iqlandia_8
iqlandia_9
iqlandia_10
iqlandia_11
iqlandia_12
iqlandia_13
iqlandia_14
iqlandia_15
iqlandia_16
iqlandia_17
iqlandia_18
iqlandia100
iqlandia101
iqlandia102

 

ps. pomysł na odwiedzenie Liberca i nocleg w  Bedřichovie podsunęła mi koleżanka, którą w podzięce z przyjemnością zareklamuję jako przewodniczkę po Pradze: http://www.praga-przewodnik.com/